۰

30 درصد معادن سنگ استان یزد تعطیل شدند/ ابطال پروانه بهره‌برداری تنها تدبیر دولت برای مقابله با رکود!

دو سال گذشته با وجود وضعیت اقتصادی و رکود حاکم بر کشور معادن سنگ‌های ساختمانی نیز دچار مشکل شده اند و قوانین جدید نیز کار را برای معدن داران سخت تر کرده است.
30 درصد معادن سنگ استان یزد تعطیل شدند/ ابطال پروانه بهره‌برداری تنها تدبیر دولت برای مقابله با رکود!
به گزارش سرویس اقتصادي تفتان ما، به نقل از یزد آوا، معادن سنگ‌های ساختمانی در استان یزد پراکنده شده‌اند که بیشترین پراکندگی معادن سنگ در دهستان دهشیر وجود دارد و شهرستان ابرکوه نیز به عنوان قطب سنگ استان یزد شناخته می‌شود.
در دو سال گذشته با وجود وضعیت اقتصادی و رکود حاکم بر کشور معادن سنگ‌های ساختمانی نیز دچار مشکل شده اند و قوانین جدید نیز کار را برای معدن داران سخت تر کرده است.
وجود بیش از 130 معدن سنگ دارای پروانه بهره برداری در استان یزد/ اشتغال بیش از 1300 نفر در واحدهای‌های فرآوری سنگ استان
محمد کریمی مسئول خوشه سنگ استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا گفت: بیش از 130 معدن سنگ در استان پروانه بهره بردای دارند که حدود 85 معدن فعال است و تقریبا یک هزار و 300 نفر نیز در واحدهای فرآوری سنگ استان اشتغال مستقیم دارند.
وی با بیان اینکه تراورتن، مرمریت، گرانیت و مرمر بیشترین سنگ‌های استان را تشکیل می‌دهند، ادامه داد:  120 سنگ بری و واحدهای فرآوری سنگ در استان فعالیت می کنند که بیشتر در تفت، مهریز، زارچ و یزد متمرکز شده‌اند.

تعطیلی 30 درصد معادن سنگ استان یزد/ ادامه فعالیت بقیه معادن با کمتر از ظرفیت
امیرحسین حیدرزاده رئیس انجمن سنگ استان نیز در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا با  اشاره به تعداد پروانه‌های بهره برداری معادن سنگ در استان گفت: با توجه به رکود حاکم بر بازار تقریبا 30 درصد از معادن تعطیل شده‌اند و بقیه نیز با  یک سوم و یا نصف ظرفیت کار می‌کنند.
وی با بیان اینکه سنگ‌های زیادی در معادن دپو شده است افزود: این وضعیت به کارخانه‌های سنگ بری نیز تعمیم داده شده است؛ برخی تعطیل شده ‌اند و برخی نیز با نصف ظرفیت فعالیت می‌کنند که مسلما کار کردن با ظرفیت پایین، تعدیل نیرو نیز به همراه داشته است.

رکود، قوانین جدید و واردات از مشکلات معدن داران
رئیس انجمن سنگ استان با اشاره به پرداخت حقوق دولتی معادن به عنوان یکی از مشکلات معدن داران گفت: متأسفانه حقوق دولتی با توجه به ظرفیت پروانه معدن  اخذ می‌شود  در حالی که با توجه به رکود بر بازار معادن به اندازه ظرفیت خود تولید ندارند و برای همین تولیدات نیز بازار فروش ندارد و توانایی پرداخت این میزان حقوق دولتی را به سازمان صنعت، معدن تجارت ندارند.
حیدرزاده پرداخت 8 درصدی بیمه تامین اجتماعی برای سختی کار توسط کارفرما را نیز یکی دیگر از مشکلات بهره برداران معادن دانست و ادامه داد: مسئله دیگری که موجب نگرانی معدن داران شده است وضع قوانین جدید مالیاتی است که در آن از سال 95، 40 درصد بودجه را برای مالیات بخش تولید و معدن قرار داده اند و با توجه به اینکه در این دو سال با مشکل رکود و کمبود نقدینگی مواجه بوده ایم اگر در سال آینده این قانون اجر شود کارفرما توانایی پرداخت این مالیات را ندارد.

این معدن‌دار یزدی با اشاره به این قوانین دست و پاگیر تأکید کرد: بخش خصوصی و دولت باید با تعامل و همکاری و تعدیل قوانین، کسب و کار را رونق دهد و با معافیت‌های مالیاتی و دیگر روش‌ها سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای سرمایه گذاری در بخش تولید تشویق کند.
دبیر انجمن سنگ استان نیز در گفتکو با خبرنگار یزد آوا گفت: معادن سنگ‌های ساختمانی تا یک سال و نیم پیش به خوبی کار می‌کردند تا اینکه برخی قوانین تغییر کرد و افزایش حقوق دولتی معادن و اخذ مالیات ارزش افزوده به میان آمد.
اجرا نشدن تعهدات برجام کار را برای بهره برداران سخت کرده است
رضا صادقیان با بیان اینکه علیرغم اینکه معدن داران تولید کننده اولیه هستند از آنها مالیات بر ارزش افزوده اخذ می‌شود، ادامه داد:  وضع قوانین جدید و رکود حاکم بر بازار مشکلات زیادی را برای این صنف به وجود آورده است.
وی تصریح کرد: با وجود آنکه معادن بالاخص سنگ‌های ساختمانی می توانند با صادرات فعالیت خیلی خوبی داشته باشند اما با وجود وعده‌هایی که داده شده بود سوئیفت و ال.سی(تحریم‌های مربوط به سیستم بین‌المللی بانکی و اعتبارات اسنادی بانکی)  باز نشد و مشکلات تحریم همچنان وجود دارد.

معادن رکن اصلی اشتغال در جامعه/ تعطیلی بیش از یک سوم معادن کشور  
صادقیان با بیان اینکه در این دوسال معادن سنگ‎های ساختمانی در استان و کشور پی در پی تعطیل شده‌اند، افزود: قریب به حدود 1هزارو 800 معدن سنگ ساختمانی در کشور وجود داشته که بیش از یک سوم آنها تعطیل شده است و در استان یزد نیز از حدود 140 پروانه بهره برداری که وجود دارد تقریبا 50 پروانه در حال فعالیت هستند و بقیه تعطیل شده‌اند.
دبیر انجمن سنگ استان با بیان اینکه معادن رکن اصلی جامعه و تأمین کننده مواد اولیه صنایع هستند، ادامه داد: زمانی که معادن با تعطیلی مواجه شوند صنعت نیز ادامه حیات نمی‌یابد با این حال مسئولان این مهم را در نظر نگرفتند و پافشاری دولتی‌ها بر قوانین سخت، اجرای بد قوانین و رکود موجود، معادن زیادی را به تعطیلی کشاند.
عدم توانایی معدن داران در پرداخت حقوق دولتی/ مسئولان چشمشان را بر مشکلات بسته‌اند
صادقیان تصریح کرد: مسئولان با وجود اینکه شاهد تعطیلی بسیاری از معادن و مشکلات آنها بودند، تلاشی برای تعدیل قوانین نداشتند و به راحتی برای نمونه اگر معدن داری نتواند حقوق دولتی را بپردازد پروانه آن را باطل می‌کنند و آن را به مزایده می‌گذارندو به دیگری واگذار می‌کنند.
این معدن دار یزدی با انتقاد از وزارت صنعت معدن تجارت گفت: مسئولان چشمشان را روی مسائل و مشکلات بسته‌اند در حالی که باید از نظرات مردم استفاده کنند و از نزدیک با وضعیت آنها آشنا شوند.

واردات سنگ‌های چینی و هندی بلای جان بازار سنگ‌های داخلی/ ضرورت بالا بردن تعرفه واردات سنگ
دبیر انجمن سنگ استان واردات بی رویه سنگ‌های بریده ساختمانی را نیز عواملی دانست که بر بازار سنگ تاثیر گذاشته است، و افزود: عدم نظارت دولت بر واردات سنگ‌های چینی و هندی که با قیمت‌های نازل در بازار عرضه می‌شود وضعیت را سخت کرده است.
وی افزود: سنگ‌های وارداتی مستقیما از معادن تولید نمی‌شوند و با ترکیباتی به صورت همگن و یکنواخت در می آیند و بنابراین هزینه‌ تمام شده برای آنها پایین است و با قیمتی پایین عرضه می‌شوند.

صادقیان گفت: دولت باید برای اینکه واردات به تولیدات داخلی ضربه نزند ابتدا واردکنندگان را ملزم کند تا به میزان واردت خود سنگ «کوپ» خام و سنگ‌های بریده را صادر کنند و همچنین قبل از آن، چنانچه نیاز شدیدی به واردات سنگ هست که در واقع اینگونه نیست میزان تعرفه واردات را افزایش دهد و با تعرفه پایین وارداتی موجب واردات زیاد و ضربه به تولید داخلی نشود.
وی ادامه داد: باید برای صادرکنندگان سنگ‌های بریده و سنگ کوپ که سنگ خام محسوب می‌شود، قوانین تشویقی در نظر گرفته شود تا برای صادرات حمایت شوند با این حال هیچگونه حمایتی انجام نشده است و بهره برداران به مشکلاتی مواجه هستند که از دست آنها خارج است.
برجام هم مشکلات معادن را حل نکرد/ دولتمردان حداقل قوانین را برای معادن تعدیل کنند
دبیر انجمن سنگ استان گفت: اکنون که هنوز تعهدات برجام عملی نشده است، مسئولان حداقل در مورد اخذ مالیات و ارزش افزوده قوانین را برای بهره برداران معادن تعدیل کنند تا معادن به عنوان رکن اصلی اشتغال بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

این معدن‌دار یزدی با بیان اینکه هیچ صنعتی بدون تأمین مواد اولیه آن از معادن نمی‌تواند فعالیت کند و رکود صنایع و کارخانه ها نیز نتیجه تعطیلی معادن است، یادآور شد: مسئولان باید با تعدیل قوانین با معدن داران تعامل داشته باشند و مسائل و مشکلات آنها را درک کنند.
با باطل کردن پروانه بهره برداری، معادن پا نمی‌گیرد/ دولتمردان امنیت سرمایه گذاران معدن را به خطر نیندازند
وی خاطرنشان کرد: دولتمردان باید برای معدن داران احترام قائل شوند و به راحتی و به دلایل موجه و غیر موجه پروانه آنها را باطل نکنند بلکه با تشویق آنها زمینه سرمایه گذاری را برای معادن فراهم کنند.
دبیر انجمن سنگ استان با بیان اینکه بحران در این زمینه وجود دارد که خارج از دست بهره برداران معادن است، تصریح کرد: باطل کردن پروانه بهره برداران معادن و به مزایده گذاشتن آن راهی برای پا گرفتن معادن نیست و امنیت سرمایه گذاران را به خطر انداخته است و این مسئله موجب می‌شود که دیگر سرمایه گذاری حاضر نشود در زمینه معدن ورود پیدا  کند و سرمایه هنگفت خود را در بیابان هزینه کند و در نتیجه معادن بر روی زمین بلاتکلیف خواهند ماند.
انتهای پیام/
شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب: 427720
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *